Książki, które chciałabym przeczytać w 2019 roku

Książki, które chciałabym przeczytać w 2019 roku

Koniec roku to oczywiście czas podsumowań, ale także planowania nadchodzących miesięcy. Zauważyłam, że co roku realizuję około 90% swoich postanowień, dlatego zdecydowałam się kontynuować dobrą passę i wyznaczyć sobie cele na 2019 rok. Pomyślałam już o kilku, ale dzisiaj wspomnę tylko o jednym.

Krzysztof Warlikowski poruszył podczas swojego przemówienia w Parlamencie Europejskim bardzo istotny (i równie smutny) temat. Okazuje się, że aż 10 milionów Polaków nie posiada w swoim domu ani jednej książki. Wielu w minionym roku nie przeczytało nawet krótkiego artykułu, a spora część z trudem odczytuje pozornie proste rozkłady jazdy. To przerażające, ale prawdziwe.

Dzisiaj blisko 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rozumie w niewielkim stopniu. Co dziesiąty absolwent szkoły podstawowej nie potrafi czytać. Aż 10 milionów Polaków (ok. 25%) nie ma w domu ani jednej książki. Analfabetą funkcjonalnym jest co 6 magister w Polsce. 6,2 miliona Polaków znajduje się poza kulturą pisma, czyli nie przeczytało NIC, nawet artykułu w brukowcu. 40% Polaków ma problemy z czytaniem rozkładów jazdy czy map pogodowych. To są dane tak niewiarygodne, że aż zabawne. A jednak napawają grozą.

~ Krzysztof Warlikowski

Na szczęście nigdy nie należałam do tego grona i  mam nadzieję, że długo nigdy się to nie zmieni. Domyślacie się już, jakie będzie jedno z moich noworocznych postanowień? Tak, będę czytać książki.

Książki, które chciałabym przeczytać w 2019 roku

Na mojej liście znajduje się kilka biografii – kocham poznawać historie inspirujących mnie osób. Nie brakuje również książek poświęconych modzie i designowi, a także tych związanych z okresem PRL-u, którym od jakiegoś czasu szczególnie się interesuję. Przygotowałam dziewięć pozycji. Uznałam je za przyszłoroczne priorytety, mam jednak nadzieję, że uda mi się przeczytać tych książek znacznie więcej (może sięgnę nawet po jakiś podręcznik).

“Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy”

Autor: Marta Sztokfisz
źródło: Empik.pl

Caryca polskiej mody, to historia Jadwigi Grabowskiej – pierwszej dyrektor artystycznej Mody polskiej, nazywanej również nadwiślańską Coco Chanel. To pozycja obowiązkowa dla osób, które wiążą swoją przyszłość z sektorem fashion, albo po prostu interesują się modą i chciałyby poznać jej historię.

“Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody”

Autor: Jerzy Antkowiak, Agnieszka L. Janas
źródło: Empik.pl

Jerzy Antkowiak to kolejna osoba związana z modą w okresie PRL-u, której historii po prostu nie wypada nie znać. Nie jest to kolejna “sucha” biografia, ale zbiór wyjątkowych opowieści, wspomnień, komentarzy osób związanych z Modą Polską oraz samym Antkowiakiem, a także archiwalnych zdjęć i szkiców. Wow!

“To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”

Autor: Aleksandra Boćkowska
źródło: Empik.pl

O modzie w epoce PRL-u mogłabym czytać bez końca. Właśnie dlatego książka autorstwa Aleksandry Boćkowskiej znalazła się na mojej liście “must read” 2019. Poza tym, chciałabym się dowiedzieć o co konkretnie chodzi z tymi wielbłądami i czemu wszyscy się o nie kłócą?!

“Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka”

Autor: Krzysztof Tomasik
źródło: Empik.pl

Hase zaczynała jako modelka, współpracowała z Modą Polską, należała do artystycznej, a przede wszystkim modowej elity PRL-u. W końcu sama zdecydowała się projektować i dzięki temu stała się prawdziwą legendą. Nie znać Grażyny Hase to tak, jak nie znać Christiana Diora lub Coco Chanel.

“Wyroby. Pomysłowość wokół nas”

Autor: Olga Drenda
źródło: Empik.pl

Czas na coś związanego z designem. Owym “cosiem” w 2019 roku będzie dzieło Olgi Drendy, które przedstawia pomysłowość Polaków, żyjących współcześnie oraz (uwaga! Tego nikt się nie spodziewa) w okresie PRL-u. Jak się okazuje, przedmioty zwykłe często mają w sobie coś wyjątkowego.

“Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”

Autor: Lidia Panków, Julia Panków
źródło: Empik.pl

Janina Ipohorska, Jadwiga Grabowska, Wanda Telakowska, Barbara Brukalska – to tylko kilka bohaterek “Kreatorek”, a już brzmi zachęcająco, prawda? Cała książka opowiada o losach aż dziesięciu kobiet, które żyły i tworzyły w czasach kobietom nieprzychylnych. Jeżeli potrzebujecie motywacji do działania, albo chcecie się przekonać, że niemożliwe nie istnieje, to koniecznie przeczytajcie tę lekturę.

“500 zdań polskich”

Autor: Jerzy Bralczyk
źródło: Empik.pl

Od dziecka ceniłam Jerzego Bralczyka. Imponowała mi wiedza, którą posiada. Na książkę 500 zdań polskich trafiłam raczej przypadkowo, szukając z moim chłopakiem prezentów świątecznych dla naszych najbliższych. Zaczęłam ją przeglądać, czytać poszczególne zdania i… na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Właśnie wtedy stwierdziłam, że ta pozycja musi się znaleźć na mojej półce z książkami (i to na honorowym miejscu!).

“Artysta. Opowieść o moim ojcu”

Autor: Wojciech Mann
źródło: Empik.pl

Wojciech Mann w sposób poruszający przedstawia historię swojego ojca – Kazimierza Manna. Pisze o artyście, który podchodził do swoich dzieł w lekceważący sposób. Lubię czytać biografie przedstawione z perspektywy osób bohaterom bliskich, ponieważ pokazują ich w sposób dotąd nieznany dla szerszego grona. Właśnie ze względu na wyjątkową relację pomiędzy panami, a także mój szacunek do Wojciecha Manna chcę przeczytać tę książkę.

“Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Autor: Marcin Wicha
źródło: Empik.pl

Autor wspomina swoją zmarłą matkę, opisując pozostawione przez nią na ziemi rzeczy. Podobno brak tutaj jakichkolwiek sentymentów. Czy ta lektura pomaga poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby? Pomaga uporządkować wspomnienia i myśli kotłujące się w naszej głowie po śmierci kogoś bliskiego? Chcę się o tym przekonać.

“Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”

Autor: Anna Kowalczyk
źródło: Empik.pl

Kocham oglądać filmy, czytać książki, artykuły, wpisy i cokolwiek innego o dokonaniach kobiet. W związku z tym, musiałam wspomnieć o Brakującej połowie dziejów. Pozycja ta jest zbiorem fascynujących historii kobiet żyjących i działających na ziemiach polskich , dla których jak dotąd zabrakło miejsca nie tylko w podręcznikach, ale również w naszej pamięci.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *